| Part Number | 74LVC244ADB, 118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 399630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC244ADB, 118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC244ADB, 118 |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Pin Count | 20 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Supplier Package | SSOP |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Product Dimensions | 7.4 x 5.4 x 1.8 mm |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Rad Hard | No |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | LVC |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Bus Hold | No |
| Output Type | 3-State |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Package | 20SSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC244ADB, 118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC154BQ,118.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LS164DR.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Jitter Cleaner 64-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for LMK04828BISQX NOPB.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 20-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for PI49FCT3805CQEX.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT20D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for SNJ54HC245W.pdf |
|
Nexperia | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G57GM,115.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G17DCKR.pdf |
|
ROHM | Serial In Parallel Out Driver 16-Pin SSOP-A T R Download PDF datasheet for BU2090FS-E2.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HCT14M96.pdf |